Entering 6th Grade - Week 1

  • June 24 - June 30, 2019

     

     

    Online Lesson:

    Math Antics - Order of Operations

  • Problem of the Week:

    Bob, Jane, and Susan all purchased one sandwich and one drink each for lunch. The total cost was $21. If each drink costs $2, how much did each sandwich cost?

     

    Worksheets:

    Worksheet 1

    Worksheet 2

     

    Online Game:

    Otter Rush

     

    Apps:

    5 Dice (iPhone/iPad)

    PEMDAS (Android)