Lawrence Township Public Schools Awards and Recognitions

  • NATIONAL

    2016 Intel International Science & Engineering Fair - 3rd Place, James Gow

    2016 National Merit Scholarship Award - Robert Liu

    2016 National Merit Scholarship Program - 5 Commended Students

    2015 National Merit Scholarship Program - 6 Commended Students, 3 Semifinalists, 1 Special Scholarship Candidate

    2015 National Achievement Scholar - Chidinma Nwachulwu

    2015 National Hispanic Scholar - Jeffrey Garcia-Sanchez

    2014 National Maritime Historical Society 2nd Place Award - Natasha Kalwachwala, Maria Tkacz and Margaret Tran

    2014 Congressional Art Competition - Casey Gladwell 1st Place in Mixed Media, Tandia McLaren 1st Place in Drawing/Painting  

    2014 College Board AP District Honor Roll

    2014-2019 National District of Character 

    2014 National Merit Scholarship Program – 9 Commended Students, 2 Special Scholarship candidates

    2014 National Achievement Scholarship Finalist – Daniel Green

    2014 National Merit Scholarship Finalist – Bryan Stout

    2013 College Board AP District Honor Roll

    2013 U.S. Presidential Scholar Candidate – Irene Connelly

    2013 President’s Volunteer Service Award – Nyya Toussaint and Nelle Evans

    2013 National Merit Scholarship Program – 8 Commended Students, 2 Semifinalists, 2 Finalists

    2013 National Hispanic Scholar – Victoria Solomon

    2013 Pop Warner All-American Scholar – Christian Hlewicki

    2013 Young Humanitarian Easter Seal Award – Sameer Chakraborty

    2012 National School of Character – Lawrenceville Elementary School

    2012 National Merit Scholarship Program – 9 Commended students, 2 Semifinalists, 2 Finalists

    2012 National Achievement Scholar – Abel McDaniels

    2012 National Hispanic Scholar – Elizabeth Hernandez

    2012 McGraw Hill This is My Math National Art Contest winner – Abby Crutchley

    2011 National School of Character – Eldridge Park Elementary School

    2011 National Liberty Museum Young Heroes Award – Kayla Jackson

    2011 Congressional Art Competition – Anna Sternberg 2nd Place for Graphic Design

    2011 National Merit Scholarship Program – 6 Commended Students

    2011 National Hispanic Scholar Finalist – Travis Dutko

    2010-2014 - 9 Character Education Promising Practices Awards

     

    STATE

    2016 New Jersey Monthly Top 100 High Schools - Lawrence High School

    2015 Old Barracks Museum George Washington Essay Contest - 1st Place Samantha Gunton

    2014 Edison Innovation Foundation "Predict the Future Now" contest - 1st Place Cassidy Stoneback

    2014 National History Day State Competition - 22 Regional awards, 2 State 1st Place awards: Charles Christoffersen and Rhea Pathak

    2014 NJ State District of Character

    2014 NJ State School of Character – Lawrence High School

    2014 Poetry Out Loud State Champion – Natasha Vargas

    2013 NJ State School of Character – Lawrence Middle School

    2013 Spirit of Community Volunteer Award – Nelle Evans – NJ Top Middle Level Volunteer

    2013 Governor’s School of Engineering & Technology selection – Pratyush Hiremath

    2013 Governor’s Award in Arts Education – Aaron Wilson-Watson

    2013 National History Day State Champion in Individual Junior Website Division – James Gow

    2013 Siemens Competition in Math, Science and Technology Regional Finalist – John Gow

    2013 NJ Farm to School Network School Garden of the Year Honorable Mention Award

    2012 NJ State School of Character – Ben Franklin Elementary

    2012 NJ State School of Character – Slackwood Elementary

    2012 Gold Award for District Website – New Jersey Schools Public Relations Assoc. (NJSPRA)

    2012 Gold Award for district newsletter, The Link – NJSPRA

    2012 Urban Teacher Academy selections – Jordyn Jelstrom and Aleya Nelson

    2012 New Jersey Scholar selection – Frank DiMartino

    2012 Governor’s School of Engineering & Technology selection – Richard Liu

    2012 Boys State Program selections – Mason Russo and Jeremy Savarin

    2011 NJ State School of Character – Eldridge Park Elementary

    2011 Bronze Award for District Website – NJSPRA

    2009 NJ State School of Character – Lawrenceville Elementary School

    2009 NJ State School of Character - Lawrenceville Intermediate School

    2009-2014 Top Fundraising School in NJ for Jump Rope/Hoops for Heart – Lawrence Intermediate School

    2008 State Teacher of the Year – Jeanne Muzi

     

    LOCAL

    2016 Mercer Science & Engineering Fair - 1st Runner-up, James Gow

    2015 Podmore/Dwyer Historic Award - Lawrenceville Intermediate School

    2013 Ralph Copleman Environmental Award for Environmental Sustainability – Ben Franklin Elementary

    2012 Mercer County Teacher of the Year – Angeline Sturgis

    2012 Counselor of the County – Patti Esser

    2011 Poetry Out Loud Regional Champion – Kaitlyn Quis

    2011 Counselor of the County – Mark McGrathMercer County Counselors Caring Ambassadors Awards

    Kidsbridge Young Humanitarian Awards

     

    VISUAL & PERFORMING ARTS/MUSIC

    2016 New Jersey Music Educators Association (NJMEA) All-State Intermediate Orchestra - Andrew Yuen, Cello

    2016 Central Jersey Music Educators Association (CJMEA) Intermediate Ensembles - Andrew Yuen, Cello; Kaitlyn Malyszka. Bass Clarinet

    2016 NAMM Foundation Best Communities for Music Education Award

    2016 Bucks County Playhouse Theater Festival - Rachel Rivera, Oustanding Student Director; Cassie Coyle, Outstanding Achievement in Acting

    2015 NAMM Foundation Best Communities for Music Education Award

    2015 Eastern Wind Symphony Band - Joelle Green

    2015 Central Jersey Regional Symphonic Band  - Linda Luo, clarinet

    2015 Central Jersey Music Educators Association (CJMEA) Regional Orchestra - Teddy Masterson, Double Bass

    2014 Bucks County Playhouse Theater Festival - Kevin Quis, Outstanding Achievement in Acting; Criswell Lavery and Lindsay Jorgensen, Outstanding Student Direction

    2014 CJMEA Honors Orchestra and Band Selections - 23 LIS students

    2014 NAMM Foundation Best Communities for Music Education Award

    2014 Central Jersey Music Educators Association (CJMEA) Chamber String Orchestra - Teddy Masterson, Double Bass 

    2014 New Jersey Music Educators Association (NJMEA) All-State Orchestra selection - Teddy Masterson, Double Bass

    2014 American Asian Fine Arts Association Annual Young Music Artist Competition winner – David Connelly

    2014 Northern NJ Regional Scholastics Art and Writing Award – Christa Wisniewski

    2013 NAMM Foundation Best Communities for Music Education Award

    2013 National Association for Music Education (NAfME) All-Eastern Honors Mixed Chorus selection – Lexi Cubberley

    2013 CJMEA Honors Orchestra and Band Selections – 22 LIS students

    2013 Bucks County Playhouse Theater Festival Best Overall Production Award – LHS Theater IV Class

    2013 Excellence in Acting Award – Emma Anderson Beavers

    2012 Espirit de Corps at Music in Motion - Red Scare Marching Band

    2012 Golden Key Music Festival – Jason Bembry, Silver medal, piano

    2012 West Chester University Theater Festival Overall Best Ensemble Award – LHS Theater IV class

    2011 West Chester University Theater Festival Overall Best Ensemble Award – LHS Theater IV class

    2011 CJMEA Concert Band Selection – Linda Luo

     

    AWARD-WINNING CLUBS

    Lindsey Meyer Teen Institute Outstanding Prevention Group Award 2010-2012

    Operation Smile – largest student chapter on the East Coast

    Model UN – 2013 International Conference – 2 Best Position Paper awards

    Science Olympiad – 8 medals for top 8 in 2012 State Tournament, 7 regional medal winners, 2nd place win at 2013 State Competition, Mary K. Masterson Memorial Spirit Award for Sportsmanship at 2013 State Competition

    DECA (Distributive Education Clubs of America, Inc.) - 2016: 1st Place in Business Services Operations Research at International Career Development Conference, Anjali Agarwal & Anchal Aich; 2014: 26 medals at State Conference, 2 medals at International Conference; 2013: 33 medals at State Conference, 13 medals at International Conference; 2012: 36 medals at State Conference, 1 medal at International Conference; 2011: 5 medals, 3 Top Ten in the Nation Awards at International Conference

     

    ATHLETIC AWARDS

    2016 Patriot Division Champions - Girls Track & Field

    2016 NJSIAA Central Jersey Group 3 Sectional Champions - Girls Track & Field

    2016 County Boys Diving Champion - Adam LeCompte

    2016 Patriot Division Champions - Girls Swimming

    2016 Patriot Division Champions - Boys Swimming

    2016 Patriot Division Champions - Boys Lacrosse

    2016 Patriot Division Champions - Ice Hockey

    2015 County Boys Diving Team Champions

    2015 County Boys Diving Champion - Adam LeCompte

    2015 Patriot Division Champions - Boys Swimming

    2014 Special Olympics USA Team Members - Will Donahue and Nicole Lusardi

    2014 Girls Track and Field Patriot Division Champions

    2014 County Track and Field Champion in Triple Jump - Tatiana Hewitt

    2014 County, District, and Regional Wrestling Champion – Gordon Wolf

    2014 County Swimming Champion, County Girls Swimmer of the Year – Kate O’Rourke

    2014 County Indoor Track Champion in Long Jump –Josh Fleurmont

    2014 County Indoor Track Champion in Pole Vault – Adam Gibson

    2014 West Jersey Football League Patriot Division Champions

    2014 Co-Lineman of the Year – Cameren Kitchen

    2014 Co-Player of the Year – Semei Mitchell

    2014 Medium Division Cheerleading Champions

    2013 County Wrestling Champion – Michael Jennings

    2013 County and District 17 Wrestling Champion, County Wrestler of the Year – Gordon Wolf

    2013 Sectional Champion in Shot Put – Asia Dowers

    2013 Patriot Division Boys Track & Field Champions

    2013 Patriot Division Ice Hockey Champions

    2013 Boys Basketball Sectional Champions

    2013 Patriot Division Champions – Girls and Boys Swimming

    2013 County Swimming Champion, County Girls Swimmer of the Year – Kate O’Rourke

    2013 County Swimming Champion, County Boys Swimmer of the Year – Peter Finnerty

    2013 Patriot Division Boys Lacrosse Champions

    2012 Patriot Division Champions – Boys Swimming

    2012 County Swimming Champion, Swimmer of the Year – Kate O’Rourke

    2012 Sectional Champions - Softball

    2012 State and Regional Champion in Boys Track & Field - Long Jump – Robert Jean Pierre

    2012 Sectional Champion in Boys Track & Field – Shot Put – Edward Carrington

    2012 County Champion in Girls Track & Field – Shot Put – Asia Dowers

    2012 County Wrestling Champion – Michael Jennings

    2012 County and District 17 Wrestling Champion – Gordon Wolf

    2011 County Champion in Discus – Emily Irizarry

    2011 Patriot Division Champions – Boys and Girls Swimming

    2011 Patriot Division Champions – Boys Track and Field

     

    FUNDRAISING/DRIVES/SERVICE

    St. Baldrick’s Foundation – students shaved their heads and raised over $300,000 in three years for childhood cancer research

    Relay for Life 2010-2013

    Fourth grade class at LIS collected 750 children’s books to donate to HomeFront

    Teens for Jeans—Students collect gently used jeans for the needy

    Socks Rocks - Slackwood Elementary students collect 400 pairs of socks for T.A.S.K.

    Pink Hair for Hope - LHS 9th Grade Academy students collected $1300 for the National Cancer Society

    Jersey Cares Coat Drive – LHS students collected coats for hurricane victims

    Operation Jersey Shore Santa for Hurricane Relief

    Athletic Booster Club raised $655.55 for hurricane relief fund

    DECA students collected $500 for Kiva

    LHS Student Council collected and donated 22.22 lbs of Halloween candy to Military Connections Corp

    LMS student Kayla Jackson held her 4th annual “Kayla Cares if You’re Cold” blanket drive, collecting over 2000 blankets for those in need

    Students Change Hunger - Slackwood students donated 180 lbs of food to Mercer Street Friends

    Eldridge Park 3rd graders collected $3515 in Jump Rope for Heart

    LIS 4th and 5th graders collected $14,700 for jump Rope/Hoops for Heart

    Ben Franklin Kids Care Club and Eldridge Park Breakfast Buddies organized food drives for HomeFront

    Lawrenceville Elementary students supported Operation Smile with donations and handmade patient tags

    Ben Franklin Kids Run for Fun – raised over $3000 for HomeFront

    Art “Souper” Bowl – LMS students collected canned goods for T.A.S.K.

    Eldridge Park kindergartener (now 1st grader) Nate Whitehead organized a coat drive, collecting over 90 coats for charity

CLOSE